Domaine Fond Croze

  • Katalogové číslo: 105

Domaine Fond Croze

Toto vinařství se nalézá v malé vesnici s hezkým názvem Saint Roman de Malegarde (mezi Cairanne a Nyons).

Vinařství vniklo po první světové válce, kdy Charles Long koupil první vinice. Po něm nastoupil syn Raymond, který postupně rozšiřoval vinice. Společně se svými sny Brunem a Danielem v roce 1997 vybudovali sklep a od roku 2009 zahájili i proces přeměny na bio vinařství.

Majetek má dnes skoro 70 hektarů, pěstují Côtes du Rhône a Côte du Rhône Village a mají i vinice v Drôme, celkem produkují přes 3 000 hl. vína. Postupně rozšiřují okruh uživatelů, dnes vyvážejí i do USA, Japonska, Ruska, Austrálie, a do řady evropských zemí, ke kterým se připojilo i Česko.

Pěstují především Grenache, ale také Syrah, Cinsault, Mourvèdre, Merlot, Carignan a bílé odrůdy Chardonnay a Viognier.

Přestože Bruno vystudoval enologii, v roce 2005 začali spolupracovat s významným enologem Philippem CAMBIE. Jejich vína získávají řadu cen na mnoha soutěžích - Jen v roce 2010 jich bylo cca 20, vybíráme například

·         Stříbrná medaile na prestižní soutěži v Paříži za CdR Villages 2009

·         Zlaté medaile v Orange za CdR 2009 a za CdRV 2009

·         Zlaté a stříbrné medaile na soutěži v Mâconu.

Robert Parker dal Cuvée Vincent de Catari 89 bodů a zdůrazňuje jeho plnou ovocnou chuť, je to podle něho dobře vyvážené, harmonické víno. Popisuje to jako příklad spolupráce špičkové oenologické laboratoře Philippa Cambie s mladými slibnými lokálními vinaři, která vede k výborným vínům za velmi rozumné ceny (bargain priced).

Jak jsem potkal Fond Croze

Ani to nebylo složité, když jsme chystali s Danielem cestu na Rhônu, chtěl jsem také, kromě známých vinařství najít i některá menší.

Když jsem procházel medaile ze soutěží na hlavních soutěžích, které mají pro nás smysl, což je pro Rhônu především Orange a Mâcon, v menší míře i Paříž, narazil jsem na Fond Croze

Pak se mi líbil název vesnice Saint Roman de Malegarde, tak jsem Brunovi napsal a bylo.

Sice jsme trochu bloudili, ta vesnička je rozstrkaná po stráních, ale našli jsme. Na fotce je Bruno, nám jak povídá o sklepě. Ochutnávali jsme a povídali, bohužel pro Daniela bratři moc anglicky neumějí, takže musela stačit moje poněkud zašlá franština.

Nicméně to bylo velmi příjemné, neformální, jakmile si ověřil, že nás opravdu víno zajímá, začal vyprávět, jak věnují většinu práce vínu ještě na vinici, aby pak ve sklepě už neměli některé problémy a jak jim spolupráce s dalším enologem pomohla. Ochutnávali jsme i bílé Chardonnay, ale nejvíc nás zaujala dvě vína, která jsme se rozhodli vzít hned pro začátek, jedno je ze starých vinic a jedno je zajímavé tím, že je to skoro čistý Syrah. Nicméně, když bude zájem, rozhodně bychom chtěli dovézt i jejich další oceněná vína.

  • 0 Kč
  • (bez DPH: 0 Kč)
  • Záruka (měsíců): 24
  • Termín dodání (dny): 7