Domaine Réméjeanne

  • Katalogové číslo: 104

Domaine Rémejeanne

Moje generace určitě zná knihu a zejména film Šakal, který pojednává o atentátech na francouzského presidenta  Charlese de Gaulla poté, co Francie opustila svou kolonii Alžír (a Maroko a Tunis).

Znám více vinařství, která  s tím souvisejí a jedno z nich je Domaine Réméjeanne, které leží na opačném břehu řeky Rhôny, na západním, v oblasti zvané Gard, poblíž městečka  Bagnols-sur-Cèze.

Prarodiče Rémy Kleina pocházeli z Alsaska a Lotrinska a v roce 1870  odešli nejprve do Tunisu a poté do Maroka. Rémyho otec vystudoval zemědělství a postupně se vypracoval na ředitele velké farmy poblíž města Meknès.

Alžír, Maroko i Tunis produkovaly pro Francii obrovské množství drsných, mohutných i když jednoduchých červených vín, sám mám ve sbírce z 60 let spoustu etiklet z této oblasti (dnes je to s vínem v těchto zemích složitéa spousta vinic zanikla.

V roce 1960 se rodina opět vrátila do Evropy, koupila čtyři hektary vinic v Réméjeanne, postupně začali vyrábět vlastní víno a rozšiřovat majetek. Rémy převzal vinařství v roce 1986 a věnuje se vedle vína ještě fíkovníkům a olivovníkům, od roku 2009 s pomocí syna Oliviera.

Dnes mají 38 hektarů vinic v nadmořské výšce 200 – 280 metrů, na spraši, vápenci, pískovci i jílovitém podloží, stejně jako na východním břehu pod vlivem mistralu. Produkují jak Côte du Rhône, tak CDR Villages (ze svahů jižního směru), 

Od roku 2007 přešli na organické – bio vinařství a celá jejich filosofie je založena na úctě k tradici, respektování terroiru  a odrůd. Sklízejí vesměs ručně a probírají vína na vinicích  a pak ještě jednou na vibračních stole.  Po sklizení odtřapinují hrozny, bobule  pomačkají a zachladí, aby začalo kvašení za chladu. Během pomalého kvašení (týden až dva měsíce!) přečerpávají víno, a potápějí klobouk.

Vína zrají 8 – 24 měsíců v cementových tancích s kontrolou teploty. Pro cuvée Eglantiers a Prunelles používají dřevěné staré sudy.

Réméjeanne znám řadu let, a vždycky mi chutnala jejich vína na bázi Grenache, s výraznou sladkostí a pro mne osobně až opojnou líbivostí. Jestli někdy ve mně víno popouzelo chuť pít dál a dál (jako že někdy ano), pak Génevriers od Rémy Kleina je jedním z klasických případů.

No a když jsem v roce 2015 na Découvertes zjistil, že do ČR přestali vyvážet pro nějaké neshody, neváhal jsem ani minutu a nabídl jim, že zkusím reakci u našich zákazníků.

  • 0 Kč
  • (bez DPH: 0 Kč)
  • Záruka (měsíců): 24
  • Termín dodání (dny): 7