Gigondas

  • Katalogové číslo: 123

Gigondas AOC

Gigondas se nalézá v jižní oblasti řeky Rhôny a má rozlohu cca 1250ha. Sami pěstitelé (ale nejen oni) je považují za blízkého příbuzného AOC Châteauneuf-du-Pape.

Jako všude na Rhôně převažuje odrůda Grenache, dále Syrah a  Mourvèdre, plus další. Celá Giogondas v průměru sklízí jen 36 hl. z ha, což je nejméně z celé Francie.

o

Gigondas  v sobě obsahují i pohoří Dentelles de Montmirail, kde se pěstuje víno – viz foto až do nadmořské výšky 600 m nad mořem, což je  na Rhôně docela nezvyklé. Jinak zde už převládá středomořské klima, sucho, mistral (typický místní silný a značně vysoušející vítr)

Sám název pochází z latiny, kde „Jocunditas“ znamená „radost“ a současně se tam jmenovalo sídlo založené pro odpočinek římských vojáků. Protože zde byla nalezena hlava sochy Baccha, je jasné, že se zde víno pěstuje dost dlouho.

Vína z Gigondas jsou známá pro svoji jemnost a sílu, některé části této oblasti jsou teplejší než Châteauneuf-du-Pape,  což dnes vzhledem ke globálnímu oteplování komplikuje vinařům život, protože narůstá obsah alkoholu (v degustaci Châteauneuf du Pape budeme mít vína se skoro 17 %).  

Vína lze archivovat až deset let, k pití jsou ale už dva tři roky po sklizni.

  • 0 Kč
  • (bez DPH: 0 Kč)
  • Záruka (měsíců): 24
  • Termín dodání (dny): 7