Domaine Jean Royer

  • Katalogové číslo: 103

Domaine Jean Royer

Vinařství vede Jean-Marie Royer, jeho rodina pěstuje víno v Châteauneuf du Pape už přes sto let. On sám ale jako dítě odsud s matkou odešel a vrátil se až jako mladý muž, který postupně od poloviny osmdesátých let odkupuje a znovu buduje rodinné vinařství. V současné době mu patří asi 12 hektarů, osázených hlavně Grenache a v menší míře Syrah a Mourvèdre.

Jeana Marie znám už řadu let, poznal jsem ho na Découvertes de Rhône, kde mne jeho vína nadchla. Výborné je už jeho základní víno, které se původně jmenovalo Petit Domaine a dnes Petit Roy kvůli zákonným omezením na užití pojmu „Domaine“. Protože toto víno má nižší klasifikaci, nesmí se na něm uvádět ročník, proto je zde jen kolikátý rok toto víno vyrábí, kde 5-éme anné znamená rok 2005 atd.

 Skvělé je jeho tradiční Châteauneuf du Pape Prestige i Tradition, zajímavostí je čisté Syrah (které vyrábí jen v letech, kdy je Grenache tak dobrý, že není potřeba ho Syrahem doplňovat.

Absolutním vrcholem je Cuvée Hommage a mon Père. (=Pocta mému otci), které se vyrábí, jen když jsou hrozny obzvlášť skvělé – je z roku 2001 a pak 2007.

Jeho vína nakupují do svých směsí i vynikající vinaři, je to takový malý skrytý klenot.

Jean Marie hrál závodně ragby, reprezentoval Francii a hrál i v Praze, na kterou si rád vzpomene.

  Tohle o jeho vínech před časem napsal Jan Čeřovský na Jižním svahu

A postupujeme dál, ve sklence se s opět mladičkou vysokou barvou prezentuje „Petit Domaine“ 2006 z Vignobles Jean Royer. Jedná se o Châteauneuf-du-Pape deklasované jako Vin de Pays (přiznám se, že důvody si již nepamatuji, ale kvalita vína to nebyla). I zde se jednalo o zavraždění neviňátka, výrazná mladičká vůně i tříslovinová chuť s tóny tmavého ovoce zatím jen naznačuje, jaké víno bude za dva či tři roky. A nyní přeskočím k poslednímu vzorku, byť před ním následoval ještě jeden. Tečkou programu se stalo Châteauneuf-du-Pape Prestige 2003 opět z Vignobles Jean Royer, víno s barvou již velmi silně nazrálou, moc pěknou komplexní nazrálou vůní s ovocností do džemu, tóny jeřabin, s naprosto typickou delší chutí, slušně plnou, stále s výrazným tříslem a efektním ovocem, moc pěkné.

  • 0 Kč
  • (bez DPH: 0 Kč)
  • Záruka (měsíců): 24
  • Termín dodání (dny): 7